Zbulohet misteri i vdekjes së mbretit Tutankhamun (FOTO LAJM)

Një arkeolog egjiptian ka pretenduar se është afër zgjidhjes së misterit rreth vdekjesmbretit Tutankhamun.

Mbreti i cili vdiq në moshë të re mbi 3.000 vjet më parë, vetëm 19 vjeç dhe siç duket u shkatërrua nga një këmbë e infektuar pas një përplasjeje të tmerrshme mes garave me qerre.

Mbreti Tut është më i famshmi i Faraonëve të Egjiptit dhe ekspertët kanë shpenzuar dekada duke u grindur për shkakun e vdekjes së tij të parakohshme.

Fragmentet e kockave të gjetura sugjerojnë se ai ishte vrarë, ndërsa një kockë e thyer në këmbë lë të kuptohet se vdekja e Djalit të Artë ishte një aksident.

Tani një egjiptolog i shquar ka thënë se është afër të dëshmojë këtë të fundit.

Dr. Zahi Hawass, nga Këshilli Suprem i Antikiteteve egjiptiane, tha se ekipi i tij po përdorte një "metodë të re" për të hetuar kufomën e mbretit të ri.

Ai tha se ai beson se Tut vdiq pas një këmbe të thyer në një aksident me karrocë. Plaga e këmbës u infektua dhe e vrau.

Mbreti Tut lindi me deformime gjenetike dhe i dobët fizikisht pasi babai i tij, Akenathum dhe nëna e tij ishin motër dhe vëlla.

Mendohet se ai kishte sindromën e Marfan, një sëmundje gjenetike që mund të lërë dikë me gishta, krahë dhe këmbë jashtëzakonisht të gjata.
Shtuar më 19/11/2019, ora 16:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori