Zbulohet fosili gjigant i lakuriqit të natës në Zelandën e Re, ecte edhe me këmbë
Pëlqej
Mbetjet e fosilizuara të një lakuriqi nate që jetoi miliona vjet më parë u gjetën në Zelandën e Re, njoftoi një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh.

Ata i përkasin një “familjeje super të lakuriqve që dikur jetonin në territoret jugore të Australisë, Zelandës së Re, Amerikës Jugore dhe ndoshta Antarctica”, tha Sue Hand, Universiteti i New South Wales, autor i studimit.

Dhëmbët dhe eshtrat e kafshëve, të cilat kanë jetuar 16 deri në 19 milionë vjet më parë, u gjetën pranë St Bathans, në qendër të Ishullit të JugutZelandës së Re, në një vend lokal. në të cilën studiuesit kanë punuar për 16 vjet.

Kafsha ishte tre herë më e madhe se një lakuriq nate i sotëm dhe peshonte 40 gramë, thonë ata në këtë studim të publikuar nga revista shkencore Raportet.

Ky lakuriq është i veçantë për shkak se edhe fluturon, por gjithashtu ecen në terren me katër këmbë në kërkim të ushqimit.

Dhëmbët e saj të specializuar dhe madhësia e madhe sugjerojnë se ajo kishte një dietë të ndryshme, se ajo ishte në gjendje të hante bimë, por edhe vertebrorë të vegjël, një dietë që është më shumë si ajo e familjes së saj në Ameriken e Jugut.

Kafsha u pagëzua Vulcanops jennyëorthyae, ne mer të, shkencëtarit që e gjeti fosilin ne një tokë Vullkanike.

“Kafsha e çuditshme është një nga fosilet më të çuditshme që kemi gjetur”, tha Alan Tennyson, një anëtar i ekipit të Zelandës së Re që gjithashtu përfshin shkencëtarë nga Australia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

“Ky zbulim i ri lidhet me kasën e shkurtuar të Zelandës së Re, speciet e zhdukura Australiane dhe vampirët amerikanë, duke sugjeruar që lakuriqet e tokave më parë ishin më të përhapur,” shtoi ai.

Ka edhe kafshë të tjera të zhdukura që gjenden në vendin e Shën Bábhanëve si sphenodon (zvarranikët), moas (zogjtë që nuk fluturojnë), bretkosat, parrots, pëllumba, breshka dhe krokodilat.

Rreth 500 milionë vjet më parë, kur territoret e Australisë, Zelandës së Re, AmerikësJugut dhe Antarktidës ishin të lidhura, mbetjet e fundit të Gondëana të superkontinentit. Kur Gondëana u fragmentua, ftohja e klimës dhe formimit të akullit në Antarktik shkaktoi ate që lakuriqet australianë të ndaheshin nga motrat e tyre të AmerikësJugut, thanë hulumtuesit. /albeu.com/
Shtuar më 13/01/2018, ora 18:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori