Zbardhen fakte tronditëse, ky shqiptar i njohur ishte mason?! (FOTO LAJM)

Pëlqej
Kemi dëgjuar shumë hipoteza mbi masonët, por asnjë s’është vërtetuar duke hedhur hije dyshimi mbi çdo person që pretendohet se ka qënë dhe është pjesë e këtij sekti.

A e dini se shqiptari Ibrahim Kodra ka qënë një mason?!

Për piktorin e shquar Ibrahim Kodra është shkruar dhe do të shkruhet në vijimësi.

Fakte nga studimet e autorëve të huaj

Trekëndëshi është figura më e qëndrueshme në gjeometri dhe si rrjedhojë edhe në inxhineritë konstruktive, por është shenja kryesore e masonëve.

Në nje foto të nuses mirditore mund te gjenden shume elementë të përdorura nga Kodra në pikturë.

Në Bizë, Draç dhe në Gjuricaj, që ushtrojnë 2 besime të ndryshme katolike dhe myslymane, edhe këtu përdorej stoli trekëmbësh.

Një foto e udhëtarëve nga kontinenti na sjell një detaj kur në një stol me tre këmbë është ulur një nga shtëpiakët në një darkim, shkruan Albeu.com.

Zadrimorja dhe gra të zonave afër mbajnë trekëndësh argjendi, që shërbente për të mbajtur lekët metalike, tip portofoli.

Të gjitha keto elementë do ti gjejë një studjues në kozmogoninë e artit të Kodrës.

Po intersante është fotografia e Kodrës ku ka ekspozuar një unazë me një trekëndësh.

Në librin”Kujtime” të shkruar nga Ibrahim Kodra, thuhet: “Ishte marsi i vitit 1984 dhe ekspozita ime “Fantastikja në art” bëri shumë bujë sepse gazetarët shkruanin se Kodra qëndron midis Da Vinçit dhe Mikelanxhelos”.

Kaq mjafton për të zbuluar ngjashmëritë. Efekti i “V” së formuar në pikturën "Darka e fundit” të Da Vinçit, midis Krishtit dhe
Ylli i Davidit është formuar nga bashkimi i dy trekëndshave, por vizatimi i tyre në veshjet e grave shqiptare, në përparëset e tyre, ose në sytë e burrave vizatuar nga Ibrahim Kodra do të ishte përgjigja indirekte.

Vetë mbiemri i piktorit tonë është Kodra. Kodrat janë trekëndësha të përmbysur dhe zona e Ishmit është plot me kodra.

Dhe si përforcim të kësaj, format e stolave prej druri në Malësinë e Veriut të Shqipérisë janë në formë trekëndëshi. Dhe akoma më tepër një përforcim.

Gratë po në veri të Shqipërisë, mbajnë një trekëndsh dërrase përpara mesit, drejtuar nga poshtë si shenjë e pjellorshmërisë.

Simbolet e masonëve

Masoneria ka ekzistuar që nga vitet 1400. Simbolet që përfaqësojnë organizatën janë konceptuar jo nga ndonjë besim supersticioz, por nga praktikat e saj.

Po të rikthehemi në Mesjetë, jo të gjithë mund ta lexojnë apo shkruajnë, por kushdo arrin ta njohë një simbol. Klasa punëtore janë anëtarët e parë të masonëve të lirë dhe si simbol janë përdorur mjetet artizanale.

A ishte Kodra një mason?! Askush nuk e di të vërtetën, por shenjat dalluese të këtij sekti gjenden në çdo pikturë e vepër të këtij piktori, gjë e cila ka bërë që të hidhen këto hipoteza. /albeu.com/
Shtuar më 17/08/2017, ora 12:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori