Violina e ''Titanic''-ut shitet mbi 1 mln euro
Violina e famshme që tingëlloi deri në momentet e fundit të mbytjes së Titanikut u nxor në ankand duke u shitur me një shifër marramëndëse. “900 mijë stërlina, mbi një milion euro, u shit violina legjendare e Wallace Hartley, dirigjenti i orkestrës së ''Titanic''-ut, ajo që vazhdoi të binte, ndërsa transatlantiku mbytje në ujërat e akullta të oqeanit Atlantik, natën e 15 prillit 1912”,-njoftoi shtëpia e ankandave ''Henry Aldridge & Son'', që e shiti dje në Londër duke shpjeguar se instrumenti ishte blerë nga një koleksionist britanik me ofertë nëpërmjet telefonit.

Violina ka vetëm dy tela, ka shenja restaurimi si edhe dy gërvishtje. Instrumenti, që u gjet në një hambar dhe që u identifikua pas 100 vitesh, i përkiste dirigjentit të orkestrës, Wallace Hartley. Kur 'Titanic'-u u mbyt, trupi i Hartleyt qëndroi në ujë për ditë me radhë dhe violina u gjet në një valixhe lëkure ngjitur me trupin e muzikantit. Mbi violinë ishte një tabelëz agjenti ku ishte shkruar 'Për Wallyn, me rastin e fejesës sonë. Maria". /albeu.com/
Shtuar më 20/10/2013, ora 13:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori