Vendet e mizorive, këto janë 5 burgjet më famëkeqe në botë (FOTO LAJM)

1. Ishulli i Alkatrazit, Kaliforni - Ishulli i vogël i Alckatrazit përballë Kalasë së Peshkatarëve në San Francisko ishte fari i parë në Shtetet e Bashkuara Perëndimore. Ai u bë një burg në vitin 1934 dhe mbeti aktive deri në vitin 1963. Burgu maksimal i sigurisë ishte shtëpia e të burgosurve të famshëm si Al Kapone. 36 të burgosur u përpoqën t'i shpëtonin ishullit shkëmbor gjatë viteve, shumica e të cilëve u kapën, qëlluan, u vranë ose u mbytën. 5 prej këtyre njerëzve nuk u panë më dhe besohet se janë mbytur, megjithëse trupat e tyre kurrë nuk u gjetën dhe ka nga ata që besojnë se ata ikën me sukses nga shkëmbi. Sot ju mund të bëni një turne me barkë në ishull dhe të vizitoni vetë burgun famëkeq.
Të burgosurit që kanë vuajtur dënimin e tyre në burgjet më famëkeqe në botë, vështirë se do e mendonin ndonjëherë që godinat ku kanë qëndruar të mbyllur do të bëheshin një ditë atraksion turistik.

Këto burgje kanë qenë ose “shtëpia” e të burgosurve të njohur, ose vendi i mizorive që kanë ngjallur interesin makabër të vizitorëve.

Për më tepër ju mund të ndiqni galerinë. /albeu.com/
Shtuar më 03/02/2019, ora 21:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori