Vdiq në moshën 76-vjeçare, pengu më i madh i shkencëtarit të madh (FOTO LAJM)

Pëlqej
Profesor Stephen Haëking mund të ketë qenë një nga shkencëtarët më të shquar në botë, por një gjë mbeti një mister për të - gratë.

Fizikanti, i cili vdiq në orët e hershme të së mërkurës në moshën 76 vjeçare, simbolizonte shtresat e sipërme të fuqisë së mendjes njerëzore, përcjell albeu.com

Por një herë kur u pyet se çfarë mendonte më shumë gjatë ditës, ai tha: "Gratë. Ata janë një mister i plotë ".

Prof Haëking u diagnostikua me sklerozë amyotrophic lateral (ALS), kur ishte 22 vjeç dhe nuk pritej të jetonte më shumë se disa vjet.

Por ai vazhdoi të bëhej një nga fizikantët më të njohur në botë, duke botuar tre libra më të shitur, duke përfshirë historinë e njohur të kohëve të njohura, dhe u nderua me një numër gradash nderi, medalje dhe një CBE më 1982. Ai gjithashtu ka qenë i martuar dy herë dhe ka tre fëmijë.

Prof Haëking bëri komentin e tij për gratë në një intervistë me Neë Scientist për të shënuar ditëlindjen e tij të 70-të më 8 janar 2012.

Vdekja e Prof. Haëking u njoftua në një deklaratë nga fëmijët e tij Lucy, Robert dhe Tim, i cili tha se ai vdiq në mënyrë paqësore në shtëpinë e tij në Kembrixh.

"Ai ishte një shkencëtar i madh dhe një njeri i jashtëzakonshëm, puna dhe trashëgimia e të cilit do të jetojnë shumë vite", thanë ata. /albeu.com/Shtuar më 14/03/2018, ora 09:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori