Ufo dhe piramida, ja 17 ndërtesat sovjetike më të veçantat në histori (FOTO LAJM)

Vendet komuniste nuk janë inspiruar vetëm nga realizmi socialist, për arkitekturën sovjetike e cila mbahet mend për klasicizmin e saj modest.

Këtu ka disa ndërtime të çuditshme dhe sinqerisht absurde, të cilat vazhdojnë edhe sot të jenë në këmbë.

"Muzeu i revolucionit në Moslavina", i projektuar nga arkitekti Dusan Dzamonja në Podgaric, Kroaci, një vepër prej çimentoje e rrethuar me alumin, 20 metra e artë, e cila i kushtohet revolucionarëve të ish Jugosllavisë.

Një ndërtesë tjetër që ngjan me një Ufo gjendet në Buzludzha, maja historike e "Maleve Ballkanike", në Bullgari, dikur ishte qendra e kongresit të partisë komuniste bullgare.

Vepra kujton ngjarjet e 1891, kur socialistët e drejtuar nga Dimitar Blagoev u mblodhën ilegalisht në këtë vend, për të formuar lëvizjen e organizuar, që i dha jetë Partisë Socialdemokrate bullgare, që pasoi me pas atë komuniste bullgare. /albeu.com/

Shtuar më 05/03/2017, ora 11:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori