U martua me të edhe pse kishte kancer, 3 javë më vonë ndodhi mrekullia
Rob Mooberry dhe bashkëshortja e tij e ardhshme Amanda u takuan ndërsa punonin në hotelin Cosmopolitan në Las Vegas.
Amanda ishte e punësuar si një kameriere koktej dhe Rob si barist. Që nga momenti i parë që u takuan, kishte dashuri midis tyre.

Jo shumë kohë pas fillimit të çiftit, marrëdhënia e tyre u vu në provë përfundimtare.

Rob filloi të luftojë në mënyrë të pashpjegueshme; ai shpesh ndihej nën presion dhe u ankua për stomakun e tij. Vetëm një vit pasi ai dhe Amanda ishin takuar, ai kishte humbur 30 kg.

Çifti vizitoi shumë mjekë, por askush nuk mund t’u thoshte atyre saktësisht se çfarë ishte e gabuar.

Së fundi, një kirurg vendosi të hetojë përmes kirurgjisë, sepse “asnjë njeri i shëndetshëm nuk humbet 30 kg në një vit”.

Pas operacionit në fjalë, çifti u balafaqua me lajme shkatërruese.

Rob kishte kancer të zorrës së trashë të një lloji më serioz. Gjatë operacionit, një mjek kishte hequr një tumor aq të madh sa një grusht.

Për fat të keq, kanceri tashmë është përhapur në zorrët e tij, nyjet limfatike dhe fshikëzën.

Mjekët vlerësuan se Rob kishte vetëm disa javë të mbetura për të jetuar. Atë natë, ndërsa çifti po digjen lajmin, Rob e kuptoi se ishte në kohën e duhur.

Amanda shpjegoi: “Një natë, ashtu siç u shtriva në shtratin e spitalt pranë Robit, ai u kthye tek unë dhe pëshpëriti:” Dua të martohem “.

“Unë menjëherë thash:” Po”

Rob dhe Amanda e lidhën dashurine me njëri-tjetrin vetëm dy ditë para se të fillonte terapinë e rrezatimit në spital.

Pas ceremonisë, filloi trajtimi i Robit. Megjithatë, pas raundit të parë, ai nuk tregoi shenja përmirësimi.

Në vend të rrezatimit të vazhdueshëm dhe kimioterapisë, çifti vendosi të marrë një pushim nga metodat konvencionale dhe të lejojë kohën Rob trupit për të shpëtoj veten e disa nga toksina.

Në dëshpërim të pastër, palët u kthyen në ilaçe alternative.

“Ne të dy ndryshuam dietën tonë në mënyrë strikte vegan, eksperimentonim me herbs të ndryshme dhe madje bëmë edhe enemas të kafesë”, tha Amanda.

Mjekët thanë; ende nuk ka prova shkencore të metodave alternative që kanë aftësinë për të kuruar kancerin.

Por, mrekullisht, pas vetëm tre javësh, Robi u kthye për më shumë skanime dhe ata treguan se 80 për qind e kancerit ishte zhdukur nga trupi i tij.

Deri në dhjetor 2014, të gjitha gjurmët e sëmundjes ishin zhdukur nga trupi i Robit.

Megjithatë, ai do të shpresoj se ai mund të frymëzojë të tjerët për të zgjedhur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Pasi shëndeti i Robit filloi të përmirësohej, çifti vendosi të fillonte një familje së bashku.

Pas një dështimi ne fillim, Amanda ishte shtatzënë me binjakë. Prindërit e rinj i mirëpritën fëmijët e tyre në botë në vitin 2016.

“Është e çmendur të mendosh se para disa vitesh kishim të gjitha mosmarrëveshjet e grumbulluara kundër nesh, por dashuria mund të krijojë mrekulli”, shtoi Amanda. /albeu.com/
Shtuar më 17/03/2018, ora 16:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori