Tualeti i zgjuar që detekton sëmundjet para se ato të ndodhin (FOTO LAJM)

Për shkak se analiza e urinës dërgohet në zyrën e një mjeku, një punonjës ose haker në internet mund të përgjojë të dhënat dhe stilin e jetës së individit.

Sidoqoftë, rreziku nuk po vonon dy shkencëtarë në zhvillimin e pajisjes, e cila është e aftë të zbulojë infeksione të traktit urinar, sëmundjeveshkave, diabet dhe çrregullime të tjera metabolike para shfaqjes së simptomave.

Tualeti i zgjuar është aktualisht në faza zhvillimore dhe po ndërtohet nga një ekip në Universitetin e Wisconsin-Madison (UW-Madison).

Shkencëtarët po e quajnë këtë një mënyrë ‘jo-pushtuese’ për të mbledhur dhe përpiluar informacionin tuaj shëndetësor, menjëherë nga shtëpia juaj.

Urina përmban një histori të lëngshme virtuale për zakonet ushqyese të një individi, stërvitjen, përdorimin e ilaçeve, modelet e gjumit dhe zgjedhjet e tjera të jetesës.

Lëngu gjithashtu përmban lidhje metabolike në më shumë se 600 sëmundje njerëzore, përfshirë disa nga vrasësit kryesorë si kanceri, diabeti dhe sëmundjet e veshkave.

Ekipi në UW-Madison është duke përfshirë një spektrometër të lëvizshëm në masë që mund të tregojë shënuesit në mostra – përpara se individët të tregojnë simptoma.

Duke përdorur makina të njohura si kromatografë gazi dhe spektrometër masivë, ata analizuan metabolitët e tyre urinar.

Rreth 110 mostra u analizuan gjatë një periudhe 10-ditore dhe ishte në gjendje të krijonte pamjet e shëndetit të përditshëm të secilit individ.

Joshua Coon dhe Ian Miller, shkencëtarët që punojnë në tualetin e zgjuar dhe pjesëmarrës në studim, zbuluan se përbërja molekulare e urinës së tyre u tregonte atyre sa kishin fjetur, sa kishin ushtruar, sa alkool apo kafe kishin pirë dhe kur dhe sa ilaçe pa recetë kishin marrë.

Ata shpresojnë se një produkt i gatshëm do të jetë në dispozicion brenda pesë vjetësh, edhe pse kjo mund të ketë implikime.

Tualetet inteligjentë do të transmetojnë analizat e urinës te mjeku në zyrë, ku mund të ketë qasje sikush tjetër apo edhe një haker në internet mund të shohë të dhënat.

Në një skenar të ofruar nga Coon, një punëdhënës mund të analizojë fshehurazi urinën e një punonjësi të mundshëm dhe të mësojë në lidhje me shëndetin dhe stilin e tij të jetës.

Vitin e kaluar, Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) dhe MIT janë bashkuar me specialistë të kanalizimeve për të krijuar ‘FitLoo’, i cili do të ekzaminojë urinën për praninë e proteinave shtesë dhe glukozës, duke mbledhur të dhëna përmes sensorëve të vendosur brenda tasit.

Këto do të zbulojnë luhatjet në nivelet e këtyre substancave, si dhe praninë e shënuesve të tjerë që mund të jenë një paralajmërim i hershëm i kancerit ose diabeti.

Të dhënat mund të qëndrojnë në telefonin tuaj apo të dërgohen direkt te mjekët, në mënyrë që ata të mbajnë një vëmendje për pacientët e tyre.

FitLoo bazohet në teknologjinë e përdorur nga astronautët për të monitoruar shëndetin e tyre në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS)
Shtuar më 23/12/2019, ora 12:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori