Traditat më të çuditshme të dasmave në botë (FOTO LAJM)

9. Fisi Tidong në ishullin Borneo që ndodhet mes Indonezisë dhe Malajzisë, ndjek një traditë të lashtë që ndalon çiftet të përdorin banjën për 3 ditë dhe 3 net pas dasmës. Kjo është arsyeja pse nusja dhe dhëndri u jepen sasi shumë të vogla të ushqimit dhe pijeve gjatë një ceremonie martese. Sipas tyre, kryerja e këtij riti tregon një martesë të gjatë dhe të lumtur dhe nëse nuk zbatohet sjell fat të keq.
Ka disa tradita martese apo festa beqarie dhe që janë të njohura dhe praktikuar gjerësisht në të gjithë botën.

Por, gjithashtu ka dhe disa rituale që i praktikojnë vetëm njerëzit e vendeve apo kulturave të veçanta.

Bright Side ka renditur disa tradita të çuditshme të dasmave nga disa vende të ndryshme të cilat i gjeni në fotogalerinë e mësipërme.

Shtuar më 21/09/2020, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori