Testimet laboratorike, vrasin rreth 300 kafshë në vit
Sot është Dita botërore e mbrojtjeskafshëve laboratorike. Më shumë se 150 vjet çdo ditë ndaj mijëra kafshëve kryhen eksperimente për qëllime mjekësore, kozmetike, ushtarake dhe industriale.

Çdo vit në botë në eksperimente laboratorike ngordhin 300 milionë kafshë.

Eksperimentet laboratorike të cilat shfrytëzohen sot, datojnë që nga shekulli i mesëm, por nuk japin asnjë rezultat.

Dita botërore e mbrojtjeskafshëve laboratorike shënohet që nga viti 1985. /albeu.com/

Shtuar më 24/04/2019, ora 16:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori