Spikerja e parë grua që drejton një edicion lajmesh në Arabinë Saudite (VIDEO)
Një gazetare në Arabinë Saudite është bërë gruaja e parë që ka drejtuar një buletin kryesor lajmesh në kanalin televiziv shtetëror të vendit.

Weam Al Dakheel 'bëri histori' pasi bashkë-prezantoi buletin e lajmeve në Al Saudiya të enjtes, bashkë me një koleg mashkull.

Gazetarja ka marrë lavdërime në mediat sociale, ku përdoruesit e Twitter kanë përshëndetur punën e saj dhe vënë në dukje se pamja e saj shënoi një pikë kthese në mbretërinë thellësisht konservatore.

Zonja Al Dakheel ka punuar më parë si reportere për CNBC arab dhe si prezantuese për Al-Arab News Channel me qendër në Bahrein.

Al Saudiya, i njohur më parë si Kanali televiziv saudit, drejtohet nga shteti dhe administrohet nga Ministria e Kulturës dhe Informacionit.

Ky është një nga hapat për ndryshime në mbretëri duke përfshirë edhe 'Vizionin 2030' të Kurorës Mohammed bin Salman.

Plani 'Vision 2030'- synon të modernizojë Arabinë Saudite, duke e përgatitur atë për një' epokë post-nafte.
Shtuar më 21/09/2018, ora 19:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori