Sot Gjykata Kushtetuese diskuton testimin ekstern
Gjykata Kushtetuese në seancën e sotme do ta rishikojë Rregulloren për mënyrën e formimit dhe punimit të komisionit shkollor, fshehtësinë e materialeve për kontrollimin e testimit ekstern, mënyrën e kontrollimit të testeve nga ana e komisionit shkollor, si dhe formën e përmbajtjes në raportin e kontrollimit ekstern në shkollat e mesme të miratuar nga ministri i Arsimit dhe Shkencës me 22 prill të vitit 2013.

Iniciativën e ka dorëzuar Plenumi arsimor.

Iniciativa për rishikimin e gjashtë anëtarëve nga ligji për shkollë të mesme, të cilët e rregullojnë tash testimin ekstern të shfuqizuar, pas dy viteve do të gjendet në rend të ditës para gjykatësve kushtetues.

Me 1 qershor qeveria e hoqi testimin eksern për nxënësit. /albeu.com/
Shtuar më 05/07/2017, ora 10:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori