Solli në jetë binjakët në moshën 74-vjeçare, çifti në gjendje kritike për jetën
Prindërit më të vjetër në botë janë nën një kujdes intensive nga mjekët vetëm një javë pasi ata lindën binjakë. 74-vjeçarja Erramatti Mangayamma dhe burri i saj Raja Rao, 78 vjeç, nxitën polemika kur zbuluan se ishin bërë prindër me 5 shtator të këtij viti.

Indiani u martua në vitin 1962, por kurrë nuk kishin qenë prindër derisa të kalonin me sukses trajtimin e IVF. Një ditë pasi lindën vajzat, Rao raportohet se u godit nga një sulm në zemër dhe u mor në kujdesin intensiv në shtetin jugor të Andhra Pradesh. Sipas The Times, Mangayamma gjithashtu ka mbetur në kujdes intensiv që nga lindja.

Binjakët ende nuk kanë marrë nga një emër dhe janë duke qëndruar me të afërmit e çiftit. Mangayamma tejkaloi moshën e nënës së mëparshme më të vjetër në botë, Daljinder Kaur, nga Punjab, Indi, e cila lindi në moshën 70 vjeç në 2016.

Ajo ndoqi trajtimin e IVF nga Spitali Ahalya vitin e kaluar. Ndërsa Mangayamma tashmë kishte kaluar menopauzën, mjekët përdorën vezë donatorësh dhe i fekonduan me spermën e burrit të saj.

Ajo mbeti shtatzënë në janar, por mjekët nuk ishin të sigurt nëse ajo do të vazhdonte termin e saj. Pas lindjes së bebeve megjithëse një prerje cezariane, doktor Umasankar tha që secila peshonte rreth 4Ibs dhe të dy ishin të shëndetshëm. Rao tha që ai dhe gruaja e tij ishin çifti më i lumtur në botë. Mjekët nuk kanë pranuar të japin detaje për gjendjen e tyre aktuale.
Shtuar më 16/09/2019, ora 18:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori