Si duket Pranvera nga hapësira
Toka në një ekuilibër të përsosur mes natës dhe ditës është kapur në një imazh mahnitës të marrë nga hapësira. Pamja e befasishme u fotografua në Ekuinoksin e Pranverës, fenomen që ndodhë vetëm dy herë në vit.

Toka në një ekuilibër të përsosur mes natës dhe ditës është kapur në një imazh mahnitës të marrë nga hapësira.

Kjo pamje u fotografua në Ekuinoksin e Pranverës, një nga dy kohët e vitit ku Toka nuk është as e anashkaluar e as e drejtuar nga Deilli.

Ekuinoksi i këtij viti, termi zyrtar për fillimin astronomik të pranverës, ishte më 20 mars, kur u fotografua fotografia.

Ekspertët nga Shoqata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) e kapën imazhin duke përdorur satelitin e saj të Lindjes së Gjerë.

Vetëm dy herë gjatë vitit, në mars dhe në shtator, sasia e ditës dhe e errësirës është gati e barabartë në të gjithë globin.

Gjatë një ekuinoksi, i cili është emër latin për ‘natë të barabartë’, dielli është drejtpërdrejt mbi ekuator në mesditë.Shtuar më 26/03/2019, ora 09:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori