Shteti me 11 banorė qė pėrdor himnin tonė dhe qė ka "njohur" Kosovėn (VIDEO)
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė rite, tradita, zakone apo afėrsi gjeografike nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Shqipėrinė. Pėrveē emrit, ka edhe himnin e ngjashėm me atė tė Shqipėrisė.

Gjithsesi, kėtė lidhje e ka bėrė qė nė vitin 1977 ai qė e krijoi, Kevin">Kevin Baugh">Baugh. Nė kėtė vit ai shpalli micronation (minikomb) “shtet sovran” njė porcion tė vogėl prej 14.3 hektarė (58.000 m2) tė shtetit amerikan, tė cilin e quajti mė vonė Republika e Molosėve.

Me burime tė limituara informatike, Kevin">Kevin Baugh">Baugh qeveris duke pėrdorur si monedha zhetonėt e pokerit qė quhen Valora. Ajo qė tė bėn mė shumė ēudi ėshtė fakti se Molossia pėrdor si himn tė republikės sė tij njė version tė pėrpunuar tė himnit tonė kombėtar.

Presidenti aktual, Kevin">Kevin Baugh">Baugh, drejton vendin me vetėm 11 banorė, ėshtė i martuar, ka dy djem dhe Zonjėn e Parė, dy mace e tre qen dhe njė kalė. Njėkohėsisht ai kryen edhe detyrėn e ministrit tė Jashtėm. Republika e Molosėve ka njė Deklaratė, ku thuhet se ajo ėshtė njė nga vendet e para nė botė qė ka njohur pavarėsinė e Kosovės, njė ditė pasi Prishtina zyrtare e shpalli.

Presidenti i saj, i cili e quan veten edhe mbret, megjithėse ajo ėshtė republikė, e shpalli kėtė ‘micronation’, e njohur mė pas si Republika e Madhe Vuldstein, mė 1997. Molossia e konsideron veten si vend mik, megjithėse ajo ėshtė shpallur katėrmbėdhjetė vjet mė pas Republikė e Molossias, qė nė shqip thirret “Myzeqe”. Emri Myzeqe vjen nga njė zonė fushore mjaft e begatė nė pjesėn perėndimore tė bregdetit Adriatik, njė fushė e madhe pjellore mes Lushnjės dhe Fierit. Banorėt e kėsaj zone thirren “myzeqarė”.

Nė historinė e toponomastikės shqiptare Myzeqeja zė njė vend tė rėndėsishėm. Unaza e bukurisė nė universin e larmishėm tė natyrės sė kėsaj fushe, e cila quhet dhe “hambari i Shqipėrisė”, padyshim qė ėshtė manastiri i Ardenicės, nė Kolonjė, Lushnjė, qė gjendet nė pikėn mė dominuese tė kėsaj zone. /Titulli/Shtuar më 20/12/2012, ora 10:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.