Shpëtojnë 505 qenë që do haheshin (FOTO LAJM)

Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Një maune me 505 qen të vendosur në 156 kafazë të vegjël, u ndalua në autostradë nga Fumini në Kunming, në krahinën e Junanit, nga një grup aktivistësh për mbrojtjen e të drejtave të kafshëve.

Qenët do të thereshin dhe do të dërgoheshin në tryezat e disa restoranteve tradicionalë.

Mishi i qenit është një prej ushqimeve të zakonshme në Kinë, ndonëse së fundmi fushatat ndërgjegjësuese e kanë bërë gjithmonë e më të vështirë therjen e tyre dhe gjithmonë e më të ulët numrin e personave që rrjedhimisht i konsumojnë.

Aktivistët vendosën menjëherë foto të kafshëve dhe kushteve çnjerëzore me të cilat trajtoheshin në rrjetet sociale, duke marrë një mbështetje masive nga shumë vende të botës perëndimore.
Shtuar më 25/04/2012, ora 20:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian