E FUNDIT/ Mbytet pushuesi në Durrës
Shkencëtarët/ Sfidat në lidhje me jetesën në Mars
Udhëtimi drejt planetit të kuq tashmë është një projekt mbi të cilin po punohet me shumë përkushtim.

Por sipas shkencëtarve kjo lloj shpërnguljeje parashtron një sërë sfidash përpara se të nisemi drejt pushtimit të Planetit të Kuq.

Me mjetet tona të udhëtimit për në hapësirë, do na duhej aq shumë për të mbërrtur deri në Mars saqë i gjithë njerëzimi do të shfarosej nga helmimi me radioaktivitet.

Më pas, temperatura e papërballueshme e planetit do të na detyronte që të rrinim ose gjithë kohën me kostumin hapësinor, ose të qëndronim gjithë kohën në ambientet e anijeve kozmike ose dhe të izolohej atmosfera e gjithë planetit.

Për të mos folur pastaj për mënyrën e gjetjes së burimeve për të ushqyer të gjithë popullsinë./albeu.com/


Shtuar më 05/10/2016, ora 13:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori