Shkatërrimi i Palmiras nga ISIS, ja çfarë ka mbetur nga monumentet e lashta (VIDEO)
Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar një video e cila paraqet shkatërrimin e monumenteve të lashtaPalmiras nga militantët e ISIS-it.

Kujtojmë se ofensiva ndaj Palmiras nisi në maj të vitit 2015, gjatë një operacion ushtarak që filloi gjatë Luftës Civile siriane nga ana e Shtetit Islamik të Irakut dhe Levant.

Rrënojat dhe monumente të lashta të Palmiraa, të cilat shtrihen në periferi jug-perëndimore të qytetit modern, ka qenë një Trashëgimisë Botërore Site UNESCO që nga viti 1980.

Rrënojat ishin pjesë e një oazë shkretëtirë që ishte një nga qendrat më të rëndësishme kulturore të botës së lashtë, që lidh qytetërimet e Persisë, India, Kina me Perandorinë Romake nëpërmjet tregtisë.

Ofensiva ishte një nga ofensivat më të mëdha të ndërmarra nga ISIS. /albeu.com/
Shtuar më 13/02/2017, ora 14:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori