Shënohen viktimat e para të uraganit shkatërrimtar "Maria" (FOTO LAJM)

Uragani Maria ka marrë viktimën e parë.

Zyrtarët thonë se një person vdiq në Guadeloupe pasi u godit nga një pemë në rënie kur stuhia e Kategorisë 5 goditi ishullin francez të Karaibeve brenda natës.

Autoritetet thonë se personi nuk i përmbushi urdhrat për të qëndruar në shtëpi të martën në mëngjes. Ata thonë se dy persona të tjerë raportohen të zhdukur pasi anija e tyre u mbyt nga ishulli La Desirade, vetëm në lindje të Guadeloupe, përcjell albeu.com.

Rreth 40 për qind e ishullit është pa energji. Kjo është 80,000 shtëpi. Përmbytjet janë raportuar në disa komunitete, veçanërisht përgjatë bregdetit jugor.

Zyrtarët thonë se Les Saintes, Marie-Galant, Petit-Bourg dhe La Desirade kanë qenë më të goditurat. Rrugët janë të mbushura me degë dhe pemë të rënë, por është raportuar vetëm një dëm i kufizuar i infrastrukturës, shkruan albeu.com.

Por dëmi nuk ka të ngjarë të jetë aq i keq sa në Dominica.

Ndërkohë, amerikanët në Ishujt e Virgjër të SHBA dhe Porto Riko po përgatiten për goditjet direkte të mërkurën.

Pista e Uraganit Maria u zhvendos paksa të martën, duke e vendosur ishullin e Shën Krokës në Ishujt e Virgjër të SHBA në rrugën e saj të drejtpërdrejtë. /albeu.com/
Shtuar më 20/09/2017, ora 11:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori