Shakirin, xhamia e parë dizenjuar nga një grua (FOTO LAJM)

Xhamia Shakirin është xhamia e parë dizajnuar nga një grua. Xhamia është ndërtuar në Stamboll dhe ka një stil dhe bukuri të veçantë. Stili është një kombinim i dizajnit bashkëkohor dhe atij modern.

Xhamia ka një kapacitet prej 500 personazh dhe është dizenjuar dhe projektuar nga Zeynep Fadıllıoglu. Ajo është e famshme në dizenjimin e dyqaneve, restoranteve dhe hoteleve luksoze, shkruan "dritaislame.al".

Xhamia përmban karakteristika tradicionale të stilit osman: kupolë të madhe, minaret dhe oborrin. Ndërsa muret e saj janë të dekoruara me 99 emrat e Allahut dhe ajete nga libri i shenjtë i Kur’anit. /albeu.com/Shtuar më 03/10/2014, ora 11:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori