Rekordi i 64-vjeçares, noton nga Kuba në Florida
Diana Nyad ka thyer një rekord duke notuar 103 milje nga KubaFlorida. 64-vjeçarja ka realizuar ëndrrën e jetës së saj pas dështimit të disa përpjekjeve, duke e përfunduar notimin në distancën e gjatë për 52 orë, 54 minuta dhe 18.6 sekonda. Nyad u bë personi i parë që notoi nga KubaFlorida pa ndihmën e një kafazi kundër peshkaqenëve.
Sapo mbërriti në plazh, asaj iu vendos një maskë oksigjeni dhe mori trajtim mjekësor. Kjo ishte përpjekja e pestë e saj për të përfunduar distancën mes dy vendeve me not. Ajo ishte përpjekur një herë në vitin 1978 dhe dy herë në vitin 2011 dhe 2012.
Shtuar më 03/09/2013, ora 11:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori