Qytetet moderne që u bënë fantazma sepse askush nuk jeton më aty (FOTO LAJM)

1. Kangbashi, Kinë
Pëlqej
Çdo vit, qytetet e reja janë ndërtuar nga e para nëpër botë.

Megjithatë, ata nuk gjejnë gjithmonë banorët e tyre. Qindra shtëpi të reja banimi janë bosh, të ulur në pritjet e përjetshme të pronarëve të tyre.

Dikush mund të gjejë qytete fantazma në pjesë të ndryshme të botës, përcjell albeu.com.

Ne pyesim pse ndodh kjo, dhe shikoni se çfarë kemi gjetur.

1. Kangbashi, Kinë

Kina është lider botëror kur është fjala për numrin e ndërtesave në ndërtim. Qytetet e reja janë ndërtuar aty çdo vit, por, pavarësisht nga densiteti i lartë i popullsisë, shumë prej tyre mbeten bosh.

Një arsye e mundshme janë çmimet jashtëzakonisht të larta për pasuri të paluajtshme. Një tjetër teori thotë se është sigurimi në rast lufte. Nëse qytetet kineze me popullsi të dendur sulmohen nga ajri, rindërtimi i tyre do të kushtojë një pasuri.

Në qytetin e Kangbashit ekzistojnë mijëra shtëpi, si dhe infrastruktura e nevojshme, duke përfshirë një aeroport, parqe, teatro, skulptura rruge dhe një muze.

Ndërtimi filloi në vitin 2001, dhe duhej të ishin 1 milion banorë. Megjithatë, vetëm 2% e popullsisë së planifikuar aktualisht jetojnë atje.

2. Cirueña, Spanjë

Në fillim të viteve 2000, Cirueña ishte një fshat i vogël në veri të Spanjës. Por disa vjet më vonë, një qytet i tërë i projektuar për 10,000 njerëz u ndërtua në periferi të saj në kohë rekord.

Më shumë se 100 ndërtesa me shumë apartamente janë ndërtuar atje me restorante, dyqane, pishina, dhe madje edhe një klub golfi. Megjithatë, 2008 solli një krizë financiare globale, e cila pengoi zgjidhjen e qytetit.

Tani Ciruña ka pak më shumë se 100 qytetarë, por të gjitha funksionet e nevojshme funksionojnë siç duhet.

3. Tianducheng, Kinë

Në lindje të Kinës, ka një kopje të vogël të Parisit: Tianducheng. Qyteti është ndërtuar në të njëjtin stil, me Champs-Élysées, Notre-Dame de Paris dhe madje edhe një kopje të vogël të Kullës Eiffel, e cila është 108 metra e lartë.

Qyteti është ndërtuar në vitin 2007 dhe është projektuar për 100,000 njerëz që dëshirojnë të shkëmbejnë mënyrën e tyre rurale të jetës për një qytetar.

Megjithatë, tani "Parisi Lindor" nuk ka as një e katërta e popullsisë. Çmimet për pasuri të paluajtshme janë shumë të shtrejnta si në vende të tjera të ngjashme në Kinë.

Tianducheng tani duket më shumë si një film i madh francez, dhe kjo është arsyeja pse porsamartuar ezgjedhin atë për të bërë filmimet e dasmës.

4. Kilamba, Angola

Qyteti i ri i Kilamba është ndërtuar nga një korporatë kineze e investimeve 30 km larg nga Luanda, kryeqyteti i Angolës. Ishte mishërimi i premtimeve parazgjedhore të presidentit Jose Eduardo dos Santos, i cili garantoi ndërtimin e një sasi të madhe ndërtesash në kohën më të shkurtër të mundshme.

Ndërtimi i Kilamba u përfundua në vitin 2012. Kanë qenë 750 ndërtesa shumëkatëshe për të strehuar gjysmë milioni njerëz, më shumë se 100 hapësira tregtare dhe dhjetra shkolla.

Kostoja totale e ndërtimit vlerësohet në 3.5 miliardë dollarë.

Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha përpjekjet, popullsia e qytetit është rreth 1,000 njerëz. Doli se vendi pothuajse nuk kishte një klasë të mesme. Shumica e popullsisë është nën pragun e varfërisë, duke jetuar me $ 2 në ditë. Prandaj, ata nuk mund të përballojnë për të blerë një apartament edhe me ndihmën e një hipoteke.

5. Masdar City, Emiratet e Bashkuara Arabe

Masdar City është një eko-qytet që po ndërtohet 17 km larg nga Abu Dhabi, kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe. Projekti vlerësohet në 22 miliardë dollarë. Është e bazuar në parimin e përgjegjësisë, që do të thotë një mjedis i qëndrueshëm në qytet. Kjo do të arrihet duke siguruar energji nga burimet e rinovueshme, duke minimizuar emetimet e dioksidit të karbonit në atmosferë, dhe një sistem të plotë të riciklimit të mbetjeve urbane.

Qyteti është menduar për 50,000 banorë, por tani vetëm 300 veta jetojnë atje. Shumica e tyre janë studentë të Institutit Masdar të Shkencës dhe Teknologjisë.

Makina janë të ndaluara atje, dhe vetëm një dyqan është i hapur. Duhet të shkosh në qytete të tjera për shumicën e mallrave.

Përkundër faktit se projekti është pothuajse i përfunduar, qyteti është ende bosh. Një nga arsyet që penguan zgjidhjen ishte kriza ekonomike. Përveç kësaj, një popullatë që është mësuar të jetojë në luks nuk mund të jetë gati për të jetuar në parimin e përgjegjësisë që shtrihet në thelbin e Masdar City.

6. Kijong-dong, Koreja e Veriut

Përkundër versionit zyrtar që ka 200 familje të zakonshme që jetojnë në fshat, mund të shihet me ndihmën e optikës moderne që shtëpitë janë kuti të zbrazëta pa dhoma.

Dritat gjithmonë janë të ndezura në të njëjtat pjesë të ndërtesave dhe në të njëjtën kohë. Ndonjëherë mund të vërehen ushtarë, si dhe gratë që lajnë dritare - të njëjtët njerëz si 15 vjet më parë.

Deri në vitin 2004, fshati kishte altoparlantë të punuar me tekst propagandistik drejtuar kah Jugu.

Duke e kuptuar pafuqinë e shfaqjeve të tilla, Koreja e Veriut nisi të emetonte marshime ushtarake për 20 orë në ditë në vëllim të plotë. Koreja e Jugut u përgjigj me folësit e zhurmshëm duke luajtur muzikë rock lokale. Kur zhurma u bë e padurueshme, radiot në të dy anët ishin të fikur përgjithmonë. /albeu.com/
Shtuar më 07/12/2017, ora 17:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori