Qytet sekret i fshehur në Antarktidë (VIDEO)
Historianët në vitin 2929 kanë bërë një zbulim tronditës, ato kanë zbuluar hartën "Piri Reis", një hartë që kishte shekuj që ishte zhdukur. E vizatuar më 1513 dhe e bazuar në burime shumë të vjetra, harta është një nga kartografitë më të sakta të asaj kohe.

Harta thuhet të jetë aq precize sa që kishte vizatime të detajuara të Antarktidës, 300 vite para se kontinenti të zbulohej zyrtarisht.

Kjo hartë nuk është e vetmja që e përshkruante në mënyrë të detajuar Antarktidën deri para zbulimit zyrtar të saj më 1821. Harta ‘Oronce Fine’ e publikuar më 1531 e përshkruante gjithashtu.

Më intrigues është fakti se kjo hartë përfshin lumenj dhe liqene të cilat imazhet satelitore kanë konfirmuar se ekzistojnë. Por, si ishte e mundur që këto harta t’i dinin këto detaje, nëse këmba e njeriut nuk kishte shkelë në Antarktidë deri në shekullin e 19-të?

Banorët e Antarktidës u zhdukën kur një katastrofë natyrore e transformoi qytetin në një terren të akullt që e dominon tokën e saj sot. /albeu.com/

Shtuar më 06/05/2016, ora 16:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori