Qeshni me lot/ E pushuan nga puna por iu ndryshua jeta, vendosi të bëhet profet
Pak pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Sergej Torop , një ish-polic i trafikut dhe punonjës në fabrikë, themeloi një sekt fetar në shkretëtirën e Siberisë. Kisha e Dhiatës së Fundit duke përdorur mësime nga libri i tij, Dhiata e Fundit.

Deri më tani, Torop ose Vissarion, siç e quan veten, ka tërhequr më shumë se 4,000 njerëz në komunitetin e tij të largët fetare, si pjesë e rritjes së lëvizjeve të reja fetare dhe nën kulturave në Rusi gjatë pas viteve që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Zbulimi mistik i erdhi në vitin 1989, pak pasi e larguan nga puna e tij në qytetin Siberian të Minusinsk.

Anëtarët e kishës, të njohur si Vissarionites , vijnë nga të gjitha sferat e jetës dhe nga e gjithë bota. Të bëhesh besimtar i përkushtuar dhe i devotshëm do të thotë të lëmë pas imoralitetet e perceptuara të jetës moderne duke hequr dorë nga pirja e duhanit, të alkoolit dhe të përdorimit të parave – dhe të përqafosh një ekzistencë të thjeshtë të jetesës në kasolle druri pranë “profetit” të tyre.
Shtuar më 16/01/2019, ora 16:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori