Putin, vendim drastik për duhanpirësit
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Putin ka ndërmarrë një nismë e cila ka çuditur një botë të tërë dhe tronditur fabrikat e duhanit pasi ai ka vendosur të ndalojë blerjen e duhanit nga konsumatorët që lindin në 2015-ën dhe në vazhdim.

Propozimi, që ka gjetur mbështetjen e fansave të fitnesit dhe jo-duhanpirësve, e bën Rusinë vendin e parë që ndalon terësisht duhanin. Ky vendim erdhi si pasojë e faktit që çdo vit pothuajse 400.000 rusë vdesin nga pirja e duhanit, një zakon që dëmton jo vetëm shëndetin, por edhe ekonominë ruse.

Kjo sepse duhani ka qenë historikisht i konsumuar në masë në Rusi, por ai nuk rritet aty, gjë që e detyron vendin ta importojë atë nga shtete si Kuba, Gjeorgjia dhe Azia Qendrore. Përfundimisht, synohet që deri në vitin 2050, numri i duhanpirësve të jetë reduktuar në maksimum./albeu.com/


Shtuar më 12/01/2017, ora 09:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}