Pse dëgjimi i muzikës së trishtuar ju bën të ndiheni më mirë
Të gjithë i jemi drejtuar muzikës melankolike për të na bërë të ndihemi më mirë në një moment të jetës sonë, por pse ndihmon dyfishimi i trishtimit të na tërheqë nga llumi?

Një studim i ri hedh dritë mbi atë që po ndodh brenda trurit tonë kur përputhim muzikën tonë me ndjenjat tona, dhe duket se muzika e trishtuar mund të jetë e këndshme – në vend se thjesht dëshpëruese – sepse shkakton kujtime pozitive që mund të ndihmojnë në ngritjen e humorit tonë, shkruan “ScienceAlert”.

Studimi – i kryer nga studiuesit në Universitetin Durham në Mbretërinë e Bashkuar dhe Universitetin e Jyväskylä në Finlandë – analizoi tre sondazhe në shkallë të gjerë, duke mbuluar 2,436 njerëz në total, dhe zbuloi se kishte një spektër të gjerë përgjigjesh, transmeton lajmi.net

Por tre përgjigje kryesore u dalluan veçanërisht: kënaqësia, rehatia dhe dhimbja. Shpesh këto reagime janë shkaktuar nga kujtime të lumtura ose të trishtuara të kujtuara nga muzika, sipas studiuesve.

Psikologu Adrian North nga Universiteti Curtin në Australi thotë se ekzistojnë dy grupe shpjegimesh të mundshme pse na pëlqen të dëgjojmë muzikë të trishtuar si kjo: një nga psikologjia sociale dhe një nga neuroshkenca njohëse.Për sa i përket psikologjisë sociale, një mënyrë e të menduarit për këtë është se ne ndjehemi më mirë për veten tonë nëse përqendrohemi tek dikush që po bën edhe më keq, një proces i mirënjohur i njohur si krahasim social në rënie, transmeton lajmi.net.

Gjithçka do të jetë në rregull, sepse Thom Yorke po kalon një ditë edhe më keq se ju. Një hipotezë tjetër nga psikologjia sociale është se njerëzit pëlqejnë të dëgjojnë muzikë që pasqyron tonin e rrethanave të tyre aktuale të jetës.

Grupi i dytë i opsioneve, për të cilat North mendon se është më bindës, përqendrohet në neuroshkencën dhe proceset kimike që aktualisht po ndodhin brenda mendjeve tona.

Disa shkencëtarë mendojnë se muzika melankolike është e lidhur me hormonin prolaktin, një kimikat që ndihmon në frenimin e hidhërimit.Trupi në thelb po përgatitet të përshtatet me një ngjarje traumatike, dhe kur ajo ngjarje nuk ndodh, trupi mbetet me një përzierje të këndshme opiumesh me askund tjetër për të shkuar, transmeton lajmi.net.

Falë skanimeve të trurit, ne e dimë që dëgjimi i muzikës çliron dopaminën – një neurotransmetues i lidhur me ushqimin, seksin dhe ilaçet – në disa maja të caktuara emocionale, dhe gjithashtu është e mundur që këtu të kemi kënaqësinë të dëgjojmë melodi të trishtuara.

Një hipotezë tjetër sugjeron që trishtimi trajtohet ndryshe nga mendjet tona kur e përjetojmë përmes artit sesa nga dora e parë: mendoni për një film të qarë, një këngë prekëse ose një pikturë tragjike.

Një gjë është e sigurt: kjo trishtim i këndshëm nuk funksionon në të njëjtën mënyrë te të gjithë. Autorët e studimit të ri zbuluan se për disa njerëz meloditë e trishtuara ishin në fakt shqetësuese dhe negative, zakonisht për shkak të kujtimeve të këqija që ata sollën.
Shtuar më 22/11/2020, ora 22:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori