Proxima B, "toka e dytë" në univers ka oqeane dhe atmosferë
Proxima B, i emërtuar ndryshe si "Toka e dytë", sipas një studimi nga një ekip astrofizikanëve mund të jetë një planet oqeanik shumë i ngjashëm me tokën.

Zbulimin i "Proxima B" u bë në gusht dhe u deklarua si planeti i parë jashtë sistemit diellor i ngjashëm me tokën dhe që në të ardhem do të vizitohet nga robotën nga toka.

Planeti i sillet yllitProxima Centauri’ diku katër vite-dritë larg prej nesh.

Besohet se planeti ka një masë rreth 1.3 herë më të madhe se Toka dhe ndodhet diku 7.5 milionë km larg yllit të tij – sa një e dhjeta e distancës së Merkurit nga Dielli./albeu.com/
Shtuar më 07/10/2016, ora 10:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori