Pothuajse 2 metra nën ujë, pamje të frikshme nga Venecia (FOTO LAJM)

Venecia është goditur nga një valë tjetër e lartë, duke lënë gati 70 përqindqytetit të përmbytur, shprehen autoritet.

Sheshi i Shën Markut u mbyll për këmbësorët dhe niveli i ujit u ngrit në qytetin e vjetër të Venecias, sipas gazetës Il Gazzettino.

Dyqanet dhe muzetë ishin më së shumti të mbyllura në zonën më të goditur rreth sheshit të famshëm, e teksa turistët përfunduan me çizme të larta gome madje u ngjitën lart për të dëshmuar dhe fotografuar spektaklin.

Një parashikim i lartë ishte parashikuar të arrinte një maksimum prej 160 cm në orën 1.30, paralajmëroi qendra e qytetit për parashikimin e baticave.

Kulmi doli të ishte 10cm më i ulët dhe u regjistrua në orën 13.10 pas orës lokale në Punta della Salute.

Baticat e ngritura parashikohen gjatë ditëve të ardhshme por e diela(dita e sotme) pritej më e keqja nga përmbytja, tha qendra.

Në fillim të kësaj jave, 85 përqind e Venecias ishin nën ujë pas një përmbytjeje të fortë.

Niveli i ujit arriti në 1.87m në një pikë, vala e dytë më e lartë e regjistruar ndonjëherë në qytetin italian.

PërmbytjaVenecia ka qenë më e keqja në gjysmë shekulli dhe ka vrarë dy njerëz.

Shtuar më 17/11/2019, ora 19:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori