Petrit Bushati do të jetë ambasador i Shqipërisë në Maqedoni
Diplomati Petrit Bushati do të jetë ambasadori i ri i Shqipërisë në Maqedoni.

Propozimi për kandidaturën e tij është miratuar nga Komisioni për Politikë të Jashtme i Parlamentit të Shqipërisë. Kandidatura e Bushatit ka marrë një mbështetje të gjërë, për shkak të njohjes së tij me zhvillimet në rajonin e Ballkanit.

Diplomati Petrit Bushati, më parë ka qenë ambasador në Suedi gjatë viteve 1988-1991, ambasador në SHBA në vitet 1997-2001 si dhe ambasador në Beograd në vitet 2002-2006.

Bushati do të zëvendësojë ambasadorin aktual Arben Çejku, i cili ka marrë vlerësime pozitive nga Komisioni për politikë të Jashtme i Shqipërisë, për aktivitetin diplomatik të zhvilluar në Shkup.

Deputetja e Partisë Socialiste të Shqipërisë Arta Dade, është shprehur se Ambasadori aktual në Maqedoni Arben Çejku, nuk është shkarkuar por i ka mbaruar mandati. /albeu.com/
Shtuar më 05/02/2014, ora 14:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori