Përdor Microsoft Paint, gjyshja e talentuar krijon vepra të pabesueshme arti (FOTO LAJM)

Një artise tetëmbëdhjetë vjeçar ka magjepsur internetin me pikturat e saj të bukura - të cilat i bën plotësisht me Paint në kompjuter.

Concha Garcia Zaera jeton në Valencia, Spanjë me burrin e saj.

Si një hobi, 87-vjeçari i pëlqen të krijojë vepra arti - por pak kohë më parë, ajo duhej të braktiste bojërat sepse era e tyre i përkeqësonte shëndetin buyrrit të saj , përcjell albeu.com

Pra, gjyshja e shekullit të 21-të gjeti një zgjidhje disi moderne: ajo filloi t'i sfidonte të gjithë me programin primitiv të Paintit të Microsoft-it, duke bërë vepra të mahnitshme komplekse të artit me vetëm një mouse dhe një ekran.

MS Paint u lirua për herë të parë në vitin 1985. Microsoft i befasoi tifozët e programit të vizatimit vitin e kaluar kur njoftoi se do të ndërpresë atë me përditësimet e ardhshme të sistemit të saj operativ.

Por Zaera nuk ka teknologjinë më të fundit, dhe sinqerisht nuk duket se ka nevojë për të: Ajo po bën mjaft mirë me programin e saj MS Paint.

"Burri im u sëmur dhe kishte nevojë për t'u kujdesur për të, kështu që nuk mund të dilja shumë shpesh," tha ajo për El Mundo.

Fëmijët e saj të rritur i dhanë asaj një kompjuter dhe ajo filloi të bënte vepra arti. /albeu.com/

Shtuar më 22/03/2018, ora 10:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori