Pasi e rrahin brutalisht bëhet "gjeni"
Jason Padgett, 41 vjeç, u la pa ndjenja në rrugë pasi u sulmua kur doli nga një klub karaoke dhe u godit disa herë në kokë, ku dhe iu dëmtua truri seriozisht.

Por ai sot vlerësohet si një gjeni në matematikë. Ngado që hedh sytë ai sheh formula matematikore dhe i kthen ato në diagrama, të cilat mund t’i vizatojë me dorë.

Ai është i vetmi person në botë që e ka këtë aftësi dhe ekspertët thonë se kjo i ka ardhur nga plagosja në tru.

Ai tani është një gjeni, që krahasohet me matematikanin brilant John Nash, që ka frymëzuar filmin “Një mendje e bukur”.
Shtuar më 28/04/2012, ora 19:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori