Pamje nga një super-vullkan në det (VIDEO)

Pëlqej
Këto pamjet tregojnë se si një super vullkan i madh mund të fshijë një qytet të madhe nëse ai shpërthen.

Klipi tregon një shpërthim masiv nga uji, para rrënimit dhe hirit që fluturon në qiell, duke dërguar një valë të madhe drejt Auckland në Zelandën e Re.

Videoja u krijua nga profesori i vullkaneve, Colin Ëilson si pjesë e hulumtimit për kërcënimet që paraqiten ndaj Zelandës së Re pas shpërthimit të një super-vullkani.

Studimet e tij kanë zbuluar se një shpërthim vullkanikGjirin Hauraki do të shkatërronte çdo gjë brenda një rrezeje prej 2.5 km dhe do të pengonte rëndë rrjetet e transportit.

Video tregon se çfarë do të ndodhte nëse Ishulli Vullkanik i Zelandës së Re Rangitoto do të zgjohej nga gjumi i saj në Gjirin Hauraki.
“Kjo sekuencë është projektuar për të simuluar një pikëpamje dritareje në një grup të ndërtuar me qëllim të një dhomë rripi në Auckland”, thanë krijuesit e videos.


Shtuar më 11/10/2017, ora 22:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori