Ora mahnitëse prej druri (FOTO-LAJM)

Në shikim të parë, këto orë të lezetshme duken si ato që ideohen nga ana e prodhuesve të mëdhenj zvicerane por në fakt ato janë realizuar nga një marangoz i cili nuk ka asnjë përvojë në këtë fushë.

Valerii Danevych, nga Ukranina ka realizuar me dorë orë me shumicën e përbërjes së saj prej druri me përjashtim vetëm të një elementi metalik të nevojshëm lëvizjen e orës. Pasioni i tij për drurin ka lindur herët. Kur ishe në shkollë ai bëri një kitarë 3cm duke përdorur flokë njeriu për telat. Ndërsa u rrit duke përmirësuar aftësitë e tij, ai u zhvendos në restaurimin e objekteve prej druri dhe krijimin e veprave të artit në miniaturë për të bërë produkte mekanike. /albeu.com/

Shtuar më 23/05/2013, ora 11:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori