Oimiakon, fshati më i ftohtë në botë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Oimiakon, i ndodhur në lindje të Siberisë është zyrtarisht fshati më i ftohtë në botë.

Në këtë fshat temperatura mesatare e janarit është -50 gradë celsius, ndërsa më e ulëta e regjistruar ndonjëherë ka arritur në -67.7 gradë në vitin 1933.

Por Siberianër janë mësuar më këto temperature ekstreme dhe vazhdojnë jetën normalisht plot 500 banorë të cilëtcilët punojnë në minierat e nikelit, bakrit dhe paladiumit./albeu.com/
Shtuar më 11/01/2017, ora 17:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}