Oimiakon, fshati më i ftohtë në botë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Oimiakon, i ndodhur në lindje të Siberisë është zyrtarisht fshati më i ftohtë në botë.

Në këtë fshat temperatura mesatare e janarit është -50 gradë celsius, ndërsa më e ulëta e regjistruar ndonjëherë ka arritur në -67.7 gradë në vitin 1933.

Por Siberianër janë mësuar më këto temperature ekstreme dhe vazhdojnë jetën normalisht plot 500 banorë të cilëtcilët punojnë në minierat e nikelit, bakrit dhe paladiumit./albeu.com/
Shtuar më 11/01/2017, ora 17:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori