Nuk ka konferencë të përbashkët pas takimit Venizelos Poposki
Pas takimit të Ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikolla Poposki dhe homologut të tij grek Evangelos Venizelos nuk pati konferencë të përbashkët për shtyp.

Arsyeja e mungesës së konferencës mbetet enigmë, ndërsa sqarimin e vetëm e bëri ministri Poposki i cili në momentin që u përgjigjej u kthye nga stema e Ministrisë së Punëve të Jashtme (MPJ), flamuri i Bashkimit Evropian dhe ai i Maqedonisë dhe theksoi se “ndoshta nuk i ka pëlqyer prapavija”, duke aluduar në shefin e diplomacisë greke.

“Mua për shembull shumë më pëlqen, shumë është e bukur”, theksoi ministri Poposki.

Në takimin që zgjati një orë midis është diskutuar për planet të cilat do të realizohen ndërkohë që Greqia kryeson Këshillin e Ministrave të Bashkimit Evropian.

Ndërsa për kontestin e emrit nuk është biseduar.

Poposki ka theksuar se në Greqi momentalisht nuk ekziston vullnet politik për gjetjen e një zgjidhjeje për emrin.

“Me kolegun tim grek biseduam për çështjet ekonomike, por edhe për temat të përbashkëta politike. Pa dallim që Greqia kryesin me BE-në, ata mund të na ndihmojnë që të ecim përpara drejt rrugës tonë për anëtarësim në Union, ndërsa mund edhe të na pengojnë. Kryesimi grek me BE-në ka dimension të posaçëm”, deklaroi Ministri Nikolla Poposki.

Shefi i diplomacisë greke gjatë ditës së sotme ka planifikuar takime intensive me liderët e institucioneve dhe të opozitës në Maqedoni. /albeu.com/
Shtuar më 20/02/2014, ora 14:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori