Nuk është Egjipti, ky është vendi më me shumë piramida në botë (FOTO LAJM)

Egjipti për ne tashmë është kthyer në vendin e imagjinatës dhe konsiderohet si vendi i piramidave.

Por ama e vërteta është ndryshe: Egjipti nuk është kryeqyteti botëror i piramidave, e as i Afrikës veriore.

Ky nder i takon fqinjit të Egjiptit, Sudanit. Po, vendi me numrin më të madh të piramidave në botë është Sudani. Ai ka 200 deri në 250 piramida, krahasur me 138 të Egjiptit.

Piramidat në Sudan janë ndërtuar nga anëtarët e Mbretërisë së Kush­it, një qytetërim i lashtë që ka sunduar zonën përgjatë Lumit Nil nga 1070 para erës sonë deri 350 të erës sonë. /albeu.com/
Shtuar më 10/06/2020, ora 18:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori