Njihuni me varrezën më të lartë në botë
Memorial Necrópole Ecumênica gjendet në Santos të Brazilit dhe është ndërtesa-varrezë më e larta në botë. Përbëhet nga 14 kate dhe strehon mijëra varre në të.

Kjo varrezë u ndërtua në vitin 1983 dhe stuktura e saj do të zgjerohet akoma më shumë për të përballuar një numër në rritje të kërkesave për varre apo muzeume.

Për ata që dëshirojnë një dhomë me pamje duhet të paguajnë një tarifë më të lartë. Ndërtesa është shndërruar në simbolin e prespektivës së re të bashkëveprimit të të vdekurve me arkitekturën dhe kapitalizmin në shekullin 21.

Ndërkohë, varreza është bërë protagoniste e një filmi me metrazh të shkurtër, “Varri me pamje” i cili u vlerësua me çmim në Festivalin e Filmit në Toronto në vitin 2014./albeu.com/
Shtuar më 03/09/2016, ora 15:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori