Njihuni me varkën më të gjatë në botë (VIDEO)
Në shtetin Aziatik Kamboxha ndodhet varka më e gjatë në botë e cila ka shënuar rekordin Guinnes për nga përmasat e saj, shkruan Albeu.com

Gjatësia e saj shkon në 87 metra, peshon 12.102 kg dhe ka një thellësi prej 83 cm. Mesi i varkës i cili përbën pjesën më të gjërë të saj është 193cm. Kjo varkë është ndërtuar nga duart e njerëzve të Komboxhas dhe ka kapicitet për 179 persona.

kohërat më të lashta, këto varka janë përdorur për të mbrojtur territorin dhe mbretërinë. Ideja për ndërtimin e kësaj varke ka qenë që të ruhet lashtësia e saj dhe të përkujtohen kohërat kur ajo është përdorur. /albeu.com/
Shtuar më 10/03/2019, ora 17:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori