I vihet tritoli një banese në Durrës
Njihuni me ujvarën që "lëshon" zjarr (FOTO LAJM)

Parku Kombëtar i Kalifornisë, Yosemite, ka arritur t’i befasojë edhe një herë vizitorët e tij, me ujëvarën spektakulare apo siç njihet, ‘ujëvara e zjarrit’.

Për vetëm disa ditë gjatë muajit shkurt, dielli reflekton në ujëvaren Horsetail, duke e bërë atë të shkëlqejë si një lava shkrirëse.

Një fenomen i tillë ndodhë vetëm gjatë stinës së dimrit ose pranverës, kur ka mjaftueshëm borë dhe shi.

Ky ndodhë kur dielli është duke u ulur dhe perëndimi reflekton në një kënd të ujëvarës, duke e bërë atë ‘të zjarrtë’.


Shtuar më 22/02/2019, ora 08:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori