Njihuni me qytetin më të ftohtë në botë (FOTO LAJM)

Qyteti më i ftohtë në botë llogaritet të jetë Jakutsk, kryeqytet i rajonit të Jakutija-s në Rusi.

Temperaturat në dimër në këtë qytet shkojnë mesatarisht në -34 gradë celcius.

Pranë këtij qyteti ndodhet edhe fshati më i ftohtë në botë, Ojmakon.

Në këtë fshat është shënuar edhe temperatura më e ftohtë ndonjëherë mbi Tokë.

Temperatura më e ulët e matur në fshatin në fjalë ka qenë -71.2 gradë C dhe është shënuar përpara 90 vitesh./albeu.com/
Shtuar më 23/02/2020, ora 17:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori