Njihuni me ishullin e gjarpërinjve, a do të guxonit ta vizitoni?

“Ishulli i gjarprit” nuk është destinacion turistik – siç zbuloi kohët e fundit gazetarja Tara Brown.

Gazetarja dhe ekipi i saj ishin media e parë australiane e lejuar në ishull, që ndodhet 33 km larg brigjeve të Brazilit pranë Sao Paulo.

Snake Island është aq e rrezikshme, sa që njerëzve nuk u lejohet të shkojnë atje.

Siç thotë edhe emri, ishulli është i mbushur me gjarpërinj. Nuk mjafton vetëm kaq, jo vetëm gjarpërinj të çfarëdoshëm, por viperët e llojit lancehead, të cilat gjuajnë helm në mënyrë të fuqishme sa që mund të të shkrihet edhe mishi.

Rreth 4000 prej krijesave vdekjeprurëse që e quajnë ishullin shtëpinë e tyre, kur ata janë të uritur, gjarpërinjtë gjuajnë edhe zogjtë në fluturim.

Autoritetet lokale japin leje vetëm për disa shkencëtarë të zgjedhur për të vizituar Snake Island çdo vit, dhe Broën, i armatosur me një ekip të mbushur me ekspertë mjekësor, iu dha dritë jeshile kohët e fundit.

“Unë jam gjithmonë i ngazëllyer për aventura dhe destinacione të reja dhe kjo duket si goxha emocionuese dhe një mundësi unike për të parë një habitat të veçantë që është mjaft i mbrojtur,” tha Broën për neës.com.au.

“Kur flasim për peshkatarët lokalë, na kanë thënë,” kjo nuk është një ide e mirë, nuk dëshiron të shkosh atje “. Ka legjenda për një familje të tërë që është vrarë aty, dhe për piratët që kanë varrosur thesaret e tyre në ishull ku gjarpërinjtë që po mbahen atje për të mbrojtur thesarin “.

Bryan Fry, një biolog australian, gjithashtu paralajmëroi Broën për rreziqet e një udhëtimi të tillë.

“Gjarpërinjtë mund të shkaktojnë vdekje të dhimbshme. Do të vdisni duke ulëritur, “tha ai, përpara se të bashkohej me të në një udhëtim të vetëm.

Me rreth tre dëri në pesë lanceheads të artë për metër katror në Snake Island, Broën dhe ekuipazhi i saj duhej të mbaheshin të përqendruar teksa hynin thellë në rainforest.

Vipers në Snake Island, janë një specie unike. Kur nivelet e deteve u rritën 11,000 vjet më parë dhe prejtën qasjën nga kontinenti, ata evoluan ndryshe.

“Ata janë të ndryshëm nga kushërinjtë e tyre, atë që janë pesë herë më helmues dhe konsiderohen ndër dhjetë gjarpërinj më të helmues në botë”, tha Broën.

Dr Fry dhe ekipi i tij i ekspertëve shfaqën nerva çeliku, ndërsa lypnin viperët vdekjeprurës për helmin e tyre, duke ndihmuar në prodhimin e anti-helmëve shumë të nevojshëm.

Përveç shkencëtarëve të lejuar për vizitë në ishull, të vetmit që kërkojnë eksperienca të tjera të guximshme për të vizituar Snake Island janë luftëtarë të paligjshëm, të cilët mund të marrin 30.000 dollarë për gjarpër – edhe pse një veprim i gabuar mund të ketë pasoja fatale.
Shtuar më 25/03/2019, ora 09:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori