10 plazhet më të bukura dhe të dashura në botë (FOTO LAJM)

Janë 352 plazhe dedikuar botës, Afrikës, Azisë, Europës, Amerikës së Jugut, Australisë, Amerikës Qendrore, Lindjes së Mesme, Paqësorit Jugor, Karaibeve, Brazilit, Kosta Rikës, Francës, Gjermanisë, Greqisë, Indisë, Indonezisë, Irlanda, Italia, Japonia, Meksika, Zelanda e Re, Portugalia, Spanja, Tailanda, Turqia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Baia do Sancho është votuar plazhi më i mirë në botë për vitin 2019: Udhëtarët e kanë definuar atë si “parajsë” dhe “vend ëndrrash”. Plazhi i Varadero në Kubë (në vendin e dytë) dhe Eagle Beach në Aruba, në pozicionin e tretë, janë gjithashtu në podiumin botëror.

‘Top 10’ plazhet në botë

1.Baia do Sancho, Pernambuco, Brazil

2.Varadero Beach, Kuba, Karaibe

3.Eagle Beach, Aruba, Karaibe

4.La Concha Beach, Vendet baske, Spanjë

5.Grace Bay, Turks and Caicos, Karaibe

6.Clearëater Beach, Florida, Shtetet e Bashkuara

7.Spiaggia dei Conigli, Siçili, Itali

8.Seven Mile Beach, Isole Cayman, Karaibe

9.Playa Norte, Penisola dello Yucatán, Meksikë

10.Seven Mile Beach, Xhamajka, Karaibe

‘Top 10’ plazhet në Europë

1.La Concha Beach, Vendet baske, Spanjë

2.Spiaggia dei Conigli, Siçili, Itali

3.Falesia Beach, Algarve, Portugali

4.Playa de Ses Illetes, Ishujt Baleare, Spanjë

5.Balos Lagoon, Kretë, Greqi

6.Bournemouth Beach, Mbretëria e Bashkuar

7.Elafonissi Beach, Kretë, Greqi

8.Fig Tree Bay, Famagusta District, Qipro

9.Cala Rossa, Siçili, Itali

10.Playa de Muro, Ishujt Baleare, Spanjë
Shtuar më 21/07/2019, ora 15:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori