Njeriu i cili vizitoi mbi 15,000 vende të Starbucks në botë, pas 22 vitesh thotë se është lodhur nga kafeja
Një burre i quajtur Winter ka vizituar të paktën 15.061 vende të Starbucks në katër kontinente që nga viti 1997. Mirëpo ai thotë se e gjitha filloi nga dëshira e madhe për të pirë kafe. Kërkimi për kafe u bë bileta e tij për në botë.

“Unë e quaj atë një hobi ekstrem,” i tha ai CNN për përpjekjen për t’i vizituar të gjithë ato kafene.

Winter nisi misionin e tij 22 vjet më parë në një Starbucks në Plano të Teksasit, aty kishte vetëm rreth 1.500 lokacione në SHBA në atë kohë, dhe ai mendonte se ai mund të vizitonte secilën prej tyre.

Ndërsa kompania rritej, gjithashtu ka gjatësinë e kërkimit të Dimrit: 30,000-të Starbucks sapo u hapën në Shenzhen të Kinës. Wintershtë më e ashpër që Dimri të vazhdojë me dyqane të reja dhe të gjejë akoma kohë për të vizituar shtëpitë e pavarura të kafesë që favorizon.

Ai zakonisht kërkon një mostër kafeje të pikuar kudo që të shkojë. Nëse ata nuk e kanë atë, ai do të marrë një ekspres. Winter I bënte foto dhe i publikonte ato nëpër faqe të ndryshme të internetit derisa shkonte dhe vizitonte një Starbucks tjetër. Ai e përsëriti këtë më shumë se 15,000 herë dhe thotë se kjo është vetëm gjysma e rrugës.

Por në këtë pikë ai është shumë i përkushtuar. Ai i kushtonte çdo fundjave “Starbucking”, duke udhëtuar me qindra milje për të vizituar një dyqan të ri, ose duke fluturuar në vende si Danimarka apo Katar për të parë se si e krijojnë atë.
Shtuar më 10/09/2019, ora 08:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori