Në polin e jugut për kërkime (FOTO LAJM)

Stacioni kërkimor "Halley VI"
Stacioni kërkimor "Halley VI" që ndodhet në Antarktikë dhe i cila do të hapet zyratrisht këtë të diel është ndërtuar që të sigurojë kushte maksimale komoditeti dhe njëherit edhe të përballojë motin e keq.

Ky stacion kërkimor është laboratori më jugor në botë dhe do të shfrytëzohet nga 50 shkenctarë të grupit kërkimor britanik të Antarktikut të quajtur "BAS".

Stacioni "Halley VI" është projektuar mbi ski lëvizëse në mënyrë që në rast nevoje, të mund të spostohet në vend tjetër.

Më sipër ju ftojmë të shihni disa fotografi nga jashtë dhe brenda stacionit kërkimor "Halley VI". /albeu.com/
Shtuar më 07/02/2013, ora 09:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori