Në hijen e Çernobilit, historia më e keqe e ish- Bashkimit Sovjetik (FOTO LAJM)

Vetëm tre vjet pas shkatërrimit në centralin bërthamor të Çernobilit, BRSS u trondit nga një tjetër tragjedi e lidhur me energjinë.

Pothuajse 600 persona u dogjën në vdekje kur një shpërthim i gazsjellësit shkatërroi dy trena pranë Ufa në vitin 1989.

Aksidenti më i keq i transportit në historinë ruse dhe sovjetike ndodhi në një shtrirje të hekurudhës trans-siberiane në lindje të Ufa, në Republikën e Bashkirisë.

Një rrjedhje e madhe në një tubacion të ngushtë kishte çuar në grumbullimin e gazit në një gropë nëpër të cilën u vendosën gjurmët. Në orën lokale të 1 qershorit, më 4 qershor, mundësisht ndezur nga një shkëndijë nga rrotat e një motori frenimi, gazi i grumbulluar shpërtheu.

Shpërthimi ishte aq i fortë sa disa analistë e krahasuan atë me sulmin bërthamor në Hiroshima dhe Nagasaki. Ajo kishte një rendiment shpërthyes të barabartë me 250-300 ton TNT, sipas ushtrisë ruse, dhe krijoi një shtyllë zjarri të dukshme 100 kilometra larg. Pemët në një rreze prej katër kilometrash u digjen ose u copëtuan.

Dy trena të mbushura me pasagjerë të fjetur u hodhën jashtë gjurmëve dhe u shkatërruan. Gjithsej 37 makina dhe të dy motorët u shkatërruan; shtatë makina u gërmuan plotësisht nga zjarri dhe dy duzina më shumë u kthyen në predha të djegura.

Tragjedia mori 575 jetë, duke përfshirë 181 fëmijë; 600 të tjerë pësuan djegie dhe lëndime të tjera, sipas të dhënave zyrtare. Nga mbi 1.300 njerëz në të dy trenat, vetëm 52 u arratisën të paprekur. Ndër viktima ishte një ekip i vogël hokej nga Chelyabinsk, me vetëm një lojtar mbijetuar.

Ata që ishin me fat për të mbijetuar përshkruan atë që ndodhi si ferr i pastër, duke thënë se ata mbetën përgjithmonë të plagosur mendërisht edhe nëse shpëtuan nga dëmtimi fizik që ndryshon jetën.

"Një shtytje e tmerrshme na zgjoi," tha një njeri nga Novosibirsk, i cili humbi nipin e tij atë natë, u tha mediave ruse. "Unë isha i mbështetur nga një derë e ndarjes, kur u largova, pashë nipin tim nën një grumbull metali, kishte një burrë dhe një grua nën të, nxora Antonin dhe ndihmova të tjerët, rrobat e mia filluan të digjeshin, hoqa ata u larguan nga dritarja, zgjodha nipin dhe u largova sa më shpejt që të ishte e mundur, sepse gjithçka rreth e rrotull ishte duke u djegur, ai ishte vendosur në kujdesin intensiv në spital, ai vdiq para syve të mi ".

Pastaj lideri sovjetik Mikhail Gorbaçov mbërriti në të njëjtën ditë dhe tha se katastrofa ishte shkaktuar nga neglizhenca njerëzore. Hetimi pasues e konfirmoi atë, duke zbuluar se zyrtarët e dinin se presioni kishte rënë në tubacionin e gazit tre orë përpara shpërthimit.

Tubacioni gjithashtu u zbulua se ishte vendosur shumë pranë gjurmëve hekurudhore, duke shkelur rregullat e sigurisë. Gryka e gjerë prej 1.7 metrash ishte rezultat i dëmeve të shkaktuara nga një ekskavator gjatë hedhjes në vitin 1985, i cili më pas u kthye për vite me radhë.

Për më tepër, një prej trenave ishte më shumë se një orë pas orarit. Sikur të kalonte në kohë, numri i të vdekurve mund të ishte pergjysmuar.

Ka arsye për të besuar se shifrat zyrtare janë nënvlerësuar dhe numri i të vdekurve ishte edhe më i lartë. Ishte fillimi i sezonit të festave, dhe trenat ishin të mbushura me udhëtarët për në dhe nga vendpushimi i Detit të Zi të Adler. Të dhënat e biletave u përdorën për të përcaktuar numrin e viktimave, por jo gjithkush i kishte ato: fëmijët nën moshën pesë vjeç nuk ishin të detyruar të merrnin një biletë në atë kohë dhe mund të ketë pasur pasagjerë që thjesht bënë një marrëveshje me ekuipazhin e trenit për të lejuar ata në bordin pa një biletë.

Hetimet në incident dhe gjykimet pasuese zgjatën gjashtë vjet, duke përfunduar pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Nëntë zyrtarë u gjetën fajtorë për neglizhencë. Shtatë prej tyre u burgosën për një periudhë maksimale prej pesë vjetësh, ndërsa dy përfunduan duke pranuar falje. RT.com
Shtuar më 05/06/2019, ora 13:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori