Në Antarktidë, ajsbergu Pine Island, i madh sa Nju Jorku
NASA ka zbuluar një akullnajë në Antarktidë që vazhdon vetëm të zgjerohet çdo ditë e me shumë dhe sipas shkencëtarëve ekziston një mundësi që në vazhdim do të formohet një ajsberg gjigand me përmasat e Nju Jorkut.

Kjo akllunajë quhet Pine Island dhe ndodhet në pjesën perëndimorë të Antarktidës me një gjatësi rreth 30 km.

Akullnaja Pine Island është 50 metra e thellë në det dhe sipas shkencëtarëve mendohet se në fillim të 2012-ës ai do të jetë një ajsberg me sipërfaqe 880 km katërorë. /albeu.com/
Shtuar më 05/11/2011, ora 09:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori