Miratohet për herë të parë ilaçi me përbërje marijuane
Punonjësit e shëndetësisë amerikane miratuan sot (25 qershor) medikamentin e parë me recetë të krijuar nga marijuana, një moment historik që mund të nxisë më shumë kërkime në një ilaç që mbetet i paligjshëm sipas ligjit federal.

Administrata e ushqimit dhe drogës ka miratuar ilaçet, të quajtur Epidiolex, për të trajtuar dy forma të rralla të epilepsisë që fillojnë në fëmijëri. Por nuk është marijuanë mjekësore.

Sipas Dailymail, shurupi me salcë luleshtrydhe është një formë e pastruar e një përbërësi kimik të gjetur në fabrikën e kanabisit, por jo ai që merr përdoruesit të lartë. Nuk është ende e qartë se pse përbërësi, i quajtur kanabiod, ose CBD, redukton konfiskimet tek njerëz që vuajnë nga epilepsia.
Shtuar më 26/06/2018, ora 23:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori