Miliona kinezë gjejnë shërim te mjekësia tradicionale
Kina është vendi me popullsinë më të madhe në botë dhe pjesa e tyre më e madhe kurohen falë mjekësisë popullore.

Sipas të dhënave zyrtare, deri në fund të vitit 2015">2015 u identifikuan 3 966 spitale të mjekësisë tradicionale, 45 528 klinika dhe 45 200 mjekë. Një fakt interesant është se gjatë 2015">2015, janë kryer 910 milionë vizita.

Shërbimet mjekësore u rritën nga 14.3% deri në 15.7% gjatë viteve 2009 – 2015">2015. Kina ka përparur me trajnimin e profesionistëve të mjekësisë tradicionale dhe zhvillimin e industrisë farmaceutike të vendit.

Në vitin 2015">2015, vëllimi i eksportit të barnave të mjekësisë tradicionale kineze arriti në 3.72 miliardë dollarë./albeu.com/
Shtuar më 19/01/2017, ora 13:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori