E FUNDIT/ Zjarr te konviktet e Qytet Studentit, digjet banesa pranë tyre (VIDEO)
Mijëra ton, cilat janë vendet që kanë sasitë më të mëdha të arit në botë (FOTO LAJM)

10) Hollanda: 612.5 ton

Me vetëm 3.7 ton më shumë ar, sesa India, Hollanda zë vendin e 10-të në Grafikun zyrtar botëror të mbajtjes së arit me 612.5 ton ar në stoqet e tij. Në vitin 2014, pronat e arit tërhoqën vëmendjen e mediave, pasi u raportua se banka qendrore holandeze kishte dërguar 100 ton ar në Amsterdam nga Nju Jorku; përveç atyre dy lokacioneve, Hollanda gjithashtu ka dyqane ari në Otava dhe Londër.
Ky metal i çmuar dikur ishte aq jetik sa vlera e monedhave globale lidhej drejtpërdrejt me vlerën e arit.

Ndërsa ‘Standardi i Artë’ mund të mos ekzistojë më, ari është akoma masivisht i rëndësishëm politikisht dhe ekonomikisht.

Ka pothuajse 34,000 ton ar në pronat zyrtare në të gjithë botën, por cili vend pretendon për përqindjen më të madhe?

Në galerinë e mësipërme do të ndiqni radhitjen sipas vendeve dhe sasisë së arit që kanë. /albeu.com/
Shtuar më 24/08/2019, ora 13:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori